Příprava na očkování hexavakcínou

Osm užitečných rad, jak se na očkování připravit.

 

  • 1. Přistupujte k očkování dětí pozitivně

První očkování miminek většinou vzbuzuje obavy. Jako všichni rodiče si jistě kladete otázky ohledně očkování miminek a nejste si jistí, jak bude vaše dítě očkování snášet. Protože nejmenší děti jsou emočně napojeny na matku, bude vaše dítě klidnější, když budete k očkování dětí přistupovat pozitivně. Je třeba si uvědomit, že injekce dítěti neubližuje, ale že ho hexavakcína naopak pomáhá chránit proti závažným nemocem. Některé děti při očkování pláčou, v náruči u maminky se ale obvykle rychle uklidní. Většina dětí snáší povinné očkování dobře.


  • 2. Nenechte se odradit lidmi, kteří povinné očkování miminek zpochybňují

Určití lidé záměrně zpochybňují povinné očkování, jeho bezpečnost a přínos. Mnoho často neodborných, neprověřených publikací nabízí argumenty proti očkování dětí. Na druhé straně máme k dispozici řadu vědecky doložených důkazů o přínosu očkování miminek. Epidemiologická data, stejně jako klinická hodnocení, jednoznačně dokazují účinnost a přínos očkování. Stačí si uvědomit významný pokles nebo dokonce vymizení daných onemocnění po zahájení plošného očkování. Zaměřte se proto na důvěryhodné zdroje informací ohledně očkování dětí.


  • 3. Poraďte se ohledně očkování dětí s pediatrem

Je přirozené, že lidé sdílejí názory a zkušenosti. Maminky si povídají o běžných starostech a radostech s dětmi, ale i o tom, jak jejich děti snášejí návštěvy lékaře a očkování. Individuální zkušenost je cenná. Mějte ale vždy na paměti, že ne všichni jsou s principy očkování dětí dobře seznámeni. Očkování dětí je složitá problematika, proto se vyplatí prodiskutovat ji s odborníkem, kterému důvěřujete, nejlépe s praktickým dětským lékařem. Váš pediatr zná nejlépe zdravotní stav vašeho dítěte a má s očkováním nejvíce praktických zkušeností. Zároveň je nejlépe informován o prevenci a aktuální očkovací praxi. Podle posledních výzkumů se většina maminek obrací s dotazy v první řadě právě na svého pediatra. Nebojte se ho zeptat v případě, že máte jakékoli nejasnosti. Konzultaci vám případně může poskytnout i infektolog nebo vakcinolog.


  • 4. Vyhraďte si na očkování dětí dostatek času

I když samotné očkování dětí trvá jen chvilku, počítejte s tím, že se u praktického dětského lékaře zdržíte. Kvůli riziku alergické reakce je potřeba vyčkat ve zdravotnickém zařízení ještě 30 minut po podání očkování. Alergická reakce po očkování dětí je velmi vzácná, přesto se tento postup pro zajištění maximální bezpečnosti doporučuje.


  • 5. Neplánujte na den očkování akce mimo rodinný kruh

Některé děti mohou být po očkování lítostivější nebo unavenější než obvykle a potřebují pak častější kontakt s rodiči. Pokud je to možné, zůstaňte v den očkování dítěti co nejvíce nablízku a neplánujte žádnou společenskou či jinou akci (například kojenecké plavání nebo cvičení), která by narušila pohodu dítěte a klid rodinného kruhu. Příbuzní a kamarádi to jistě pochopí.


  • 6. Vezměte s sebou na očkování očkovací průkaz

Každé dítě má vlastní očkovací průkaz, do kterého lékař zaznamenává stručné výsledky preventivních prohlídek, závažné změny zdravotního stavu i všechna očkování. Nezapomeňte vzít očkovací průkaz s sebou v den očkování, aby mohl lékař každé nepovinné i povinné očkování pečlivě zaznamenat. Tyto záznamy budou sloužit jako přehled o očkování po celý život dítěte.


  • 7. Vybavte si domácí lékárničku

Po očkování se mohou u některých dětí objevit nežádoucí reakce. Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní. Reakce mohou být lokální (místní) a celkové. Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu. Miminku lze v takovém případě ulevit chlazením gelovými polštářky, které se přikládají opakovaně zhruba na deset minut přes suchou tkaninu (plenku). Celkovou reakcí bývá nejčastěji podrážděnost, pláč, únava nebo horečka. Před prvním očkováním je proto dobré vybavit domácí lékárničku léky proti horečce. O použití léků proti horečce a jejich správném dávkování se poraďte s praktickým dětským lékařem vašeho dítěte.





  • 8. Chraňte své dítě i proti dalším nemocem

Informujte se u praktického dětského lékaře o dalších očkováních. Některá očkování se podávají ve velmi raném věku, proto může být výhodné podávat je společně s hexavakcínou. V prvním roce života je vhodné zvážit např. očkování proti meningokokům (např. vakcína Bexsero), pneumokokům (např. vakcína Synflorix) nebo rotavirům (např. vakcína Rotarix).

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek, nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu.