Příprava na očkování

Osm užitečných rad, jak se na očkování připravit.

  • 1. Přistupujte k očkování pozitivně.

První očkování většinou znamená pro rodiče obavu z neznámého. Nevědí, jak bude dítě očkování snášet. Je dobré k očkování přistupovat pozitivně. Vědět, že dítěti neubližuji injekcí, ale že vakcína pomáhá chránit proti závažným nemocem. Téměř každé dítě při podání očkování pláče, ale jakmile je zpět v náruči maminky, na nepříjemné píchnutí zapomíná a ordinaci obvykle opouští spokojené. Většina dětí snáší očkování dobře.


  • 2. Pro případ nežádoucích účinků si připravte doma léky.

Před prvním očkováním je dobré vybavit domácí lékárničku léky proti horečce. Nejčastěji se používá lék obsahující paracetamol ve formě čípku a ibuprofen. Přesné dávkování a použití Vám pak poradí praktický dětský lékař po každém očkování.

Otoky a zarudnutí na stehnech lze zchladit gelovými polštářky, které přiložíme opakovaně cca na 10 minut přes suchou tkaninu (plenku).


  • 3. Vezměte s sebou na očkování očkovací průkaz.

Každé dítě má vlastní očkovací průkaz, vezměte ho na každou návštěvu k lékaři, aby mohl všechna očkování pečlivě zaznamenat. Tyto záznamy budou sloužit jako přehled o očkování po celý život Vašeho dítěte.


  • 4. Neplánujte na den očkování nic důležitého nebo slavnostního.

I když nebude mít Vaše dítě po očkování žádnou závažnou reakci, může být víc lítostivé a víc potřebovat kontakt s Vámi. Proto, pokud je to možné, neplánujte na den očkování nic, co by Vás oddělovalo od dítěte (např. služební cestu nebo důležitou schůzku) ani žádnou rodinnou party, kde by se mělo Vaše dítě předvést v plné roztomilosti (např. oslavu prvních narozenin). Zbytečně by Vás rozladilo, že dítě není v optimálním rozpoložení.


  • 5. Vyhraďte si na očkování čas.

I když samotné očkování trvá jen chvilku, počítejte s tím, že se u Vašeho praktického dětského lékaře zdržíte. Je potřeba vyčkat ve zdravotnickém zařízení ještě 30 minut po podání očkování kvůli potenciálnímu riziku alergické reakce. Tato alergická reakce je extrémně vzácná, ale přesto se tento postup pro zajištění maximální bezpečnosti doporučuje.


  • 6. Chraňte své dítě i proti dalším nemocem.

Zeptejte se, prosím, Vašeho praktického dětského lékaře, jaká by Vám doporučil další nepovinná očkování. Některá se očkují velmi brzo, proto může být vhodné aplikovat tyto společně s hexavakcínou. V prvním roce života je vhodné zvážit očkování proti rotavirůmpneumokokům a meningokokům.


  • 7. Nenechte se odradit lidmi, kteří očkování zpochybňují.

Určití lidé záměrně zpochybňují bezpečnost a přínos očkování. Lze najít mnoho neodborných, neprověřených publikací, které radí, proč dítě neočkovat. Na druhé straně existuje mnoho vědecky doložených důkazů o přínosu očkování. Epidemiologická data, stejně jako klinická hodnocení jednoznačně dokazují funkčnost a přínos očkování poklesem výskytu onemocnění, proti kterým se očkuje. Vždy hledejte důvěryhodné zdroje informací.


  • 8. Poraďte se s praktickým dětským lékařem.

Je přirozené, že lidé sdílejí názory a zkušenosti. Maminky si běžně povídají o tom, čím krmí své děti, kde kupují oblečení, ale i o tom, jak děti snášejí návštěvy lékaře a očkování. Individuální zkušenost je cenná. Mějte ale vždy na paměti, že ne všichni jsou s principy očkování dobře seznámeni. Očkování je složitá problematika. Probírejte všechny jeho aspekty s odborníky, nejlépe s Vaším praktickým dětským lékařem, ten má nejvíc informací o prevenci, aktuální očkovací praxi a také praktických zkušeností s očkováním. Případnou konzultaci může poskytnout i infektolog nebo vakcinolog.

Čtivé a populární publikace o očkování mohou být více parodií na očkování než odborným názorem.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek, nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu.