Infanrix hexa

Otázky a odpovědi

Kdy moje dítě dostane první povinné očkování ?

Hexavakcína je prvním povinným očkováním. První dávka hexavakcíny se podává od 9. týdne věku dítěte. Následují další dvě dávky v intervalu nejméně 4 týdnů a přeočkování nejčastěji ve 12 měsících věku dítěte.

Proti čemu hexavakcína chrání? Je ochrana proti všem těmto nemocem nezbytná?

Hexavakcína pomáhá chránit proti záškrtu, tetanu, černému kašli, virové žloutence typu B, dětské obrně a proti invazivním hemofilovým onemocněním. Všechna tato onemocnění mohou být velmi závažná, neexistuje proti nim spolehlivá léčba nebo mohou zanechat závažné trvalé následky. Některé z nich jako např. tetanus se nevyskytují jen díky tomu, že se proti nim očkuje. Právě bakterie způsobující tetanus jsou stále přítomné v půdě, a pokud by člověk nebyl očkován, mohl by po některých poraněních tetanem reálně onemocnět a zemřít. Jiné nemoci se vyskytují častěji, příkladem je černý kašel. Tím u nás onemocní ročně stovky lidí. Přesný údaj není znám, protože mnozí nemocní ani netuší, že se jedná o černý kašel. Příznaky u očkovaných dospělých nemusejí být nápadné a mohou odeznít i bez léčby. Nemocní ale mohou nakazit vlastním očkováním dosud nechráněného kojence, pro kterého je černý kašel velkým rizikem. Dalším jednoznačným důkazem důležitosti očkování je příklad absolutní redukce invazivních hemofilových onemocnění po zahájení očkování. Zánět hrtanové příklopky byl do nedávné doby postrachem rodičů a dětských lékařů, neboť ohrožoval malé děti na životě, pokud nebyla rychle dostupná léčba na JIP. Důvody pro očkování platí i pro ostatní onemocnění, která zde nejsou uvedena na příkladech.

 

Hexavakcína tak poskytuje komfort v ochraně proti šesti závažným nemocem podáním pouze čtyř dávek očkování.

 

 

 

Nebylo by lepší aplikovat očkování proti každé nemoci zvlášť?

Aby očkování vyvolalo dostatečnou odezvu imunitního systému neboli dostatečné množství protilátek, je potřeba obvykle aplikovat více dávek. Následně se aplikuje dávka přeočkovací, která pomáhá zajistit dlouhodobou ochranu. Mezi jednotlivými dávkami musejí být určité odstupy. Pokud bychom očkovali proti každé nemoci zvlášť,mohlo by to znamenat, že dítě dostane o řadu vpichů navíc a že by trvalo mnoho měsíců, než by dítě bylo chráněno proti všem šesti nemocem.

Proto byla vyvinuta hexavakcína, aby co nejšetrněji a co nejdříve pomohla ochránit děti před závažnými chorobami.

Umí imunitní systém zpracovat šest podnětů najednou, není to pro něj velká zátěž?

Imunitní systém zpracovává denně nepřeberně podnětů. Sám musí umět vyhodnotit, co jedince ohrožuje a co ne. Na všech předmětech, se kterými je dítě v kontaktu, jsou různé bakterie a viry, imunitní systém se proti nim musí umět bránit. Každá potravina je pro imunitní systém novou zkušeností. Očkování je jen velmi malý zlomek toho, co imunitní systém zpracovává. Díky němu si imunitní systém vytvoří nástroje – protilátky proti nemocem, které mu pomohou v boji proti infekcím.

Kam a v jaké formě se očkování aplikuje?

Hexavakcína je injekce, kterou lékař aplikuje do svalu, obykle do vnější strany stehna, u starších dětí pak do deltového svalu paže.

Má dítě po očkování nějaká omezení? Může např. dítě po očkování na procházku?

Obecně platí, že by člověk neměl mít po očkování velkou fyzickou námahu. Vzhledem k tomu, že si miminko klidně užívá odpočinek v kočárku, určitě může po očkování na procházku. Je vhodné zvážit v den očkování s dítětem různé aktivity jako je kojenecké plavání nebo cvičení, o konkrétním postupu v případě Vašeho miminka a Vašich aktivit se poraďte s očkujícím lékařem.

Je hexavakcína dostatečně vyzkoušená? Nemůže tak malému dítěti uškodit?

Hexavakcína je určena právě pro očkování kojenců, s tím byla vyvinuta a velmi přísně testována v rozsáhlých klinických studiích před uvedením do běžného užívání. Je konstruována tak, aby i nezralý imunitní systém dokázal očkování zpracovat a vyrobit účinné protilátky proti nemocem, se kterými by si sám nemusel poradit. Infanrix hexa se používá už více než deset let a má tak dlouhodobě ověřený bezpečnostní profil.

Byly jím očkovány miliony dětí po celém světě. Běžné nežádoucí účinky mohou být součástí reakce na každou vakcínu, jsou vlastně potvrzením, že imunitní systém očkování zpracovává.

Neobsahuje hexavakcína škodlivé látky?

Složení hexavakcíny podléhá přísnému testování a je plně v souladu s pravidly a limity pro schválení Evropskou lékovou agenturou a také Státním ústavem pro kontrolu léčiv v ČR, které je pro každou vakcínu povinné. Všechny použité látky mají v hexavakcíně svojí přesně danou funkci. Specifické antigeny „naučí“ imunitní systém bránit se proti danému onemocnění, adjuvans s obsahem hliníku pomáhá imunitnímu systému lépe na antigeny zareagovat. Vakcína dále obsahuje různé pomocné látky, které zajistí, aby vakcína byla stabilní a nemohly se v ní pomnožit žádné znečišťující bakterie nebo viry.

Lze hexavakcínu podat společně s jinou očkovací látkou?

Hexavakcína je určená k očkování nejmenších dětí. Většina rodičů chce chránit své dítě nejen proti šesti nemocem. Nechávají své děti očkovat i proti rotavirům, pneumokokům, meningokokům a dalším. Proto v klinických studiích byla hexavakcína zkoušena s nejbezpečnějšími nejběžnějšími dětskými vakcínami, aby aplikace očkování byla pro děti co nejšetrnější a co nejpohodlnější.

Lze ji tedy podat společně s většinou vakcín, které se aplikují dětem v prvním roce života. V praxi se běžně aplikuje společně s vakcínou proti pneumokokům, případně rotavirům.

Mohu nějak předejít nežádoucím reakcím? Mám dát dítěti preventivně nějaké léky?

Nelze dopředu vědět, jestli dítě bude mít po očkování nežádoucí reakci. Nejsou k dispozici žádné prověřené prostředky, které by zabránily všem nežádoucím reakcím. Ani není standardně doporučováno preventivně podávat léky na snížení horečky v době, kdy dítě horečku nemá. Je dobré mít léky připravené a teplotu dítěti kontrolovat. Je dobré dopřát mu intenzivní kontakt s maminkou, dostatek tekutin a klidový režim, pokud bude po očkování mrzuté.

Bude mít dítě po očkování nějakou nežádoucí reakci?

Je možné, že očkování může u Vašeho dítěte nějakou reakci vyvolat. Většina dětí ale žádnou reakci po očkování nemá. Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní. Rozdělují se na místní a celkové. Místní reakce se objeví v místě vpichu očkování, jedná se především o zarudnutí, zatvrdnutí, otok nebo bolestivost. Celkovou reakcí je nejčastěji podrážděnost, pláč, únava nebo horečka.

 

Podívejte se také na:

Vakcína Infanrix hexa

Uvedení hexavakcíny umožnilo lékařům očkovat novorozence proti šesti nemocem najednou. V jediné vakcíně jsou obsaženy očkovací látky zároveň proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným Haemophillus influenzae b. Díky tomu může být miminko chráněno proti těmto nemocem co nejdříve a navíc s minimální zátěží pro jeho organismus.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek, nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu.