Vakcína Infanrix hexa

Uvedení hexavakcíny umožnilo lékařům očkovat kojence proti šesti nemocem najednou. V jedné vakcíně jsou obsaženy očkovací látky zároveň proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným Haemophillus influenzae b. Díky tomu může být miminko chráněno proti těmto nemocem co nejdříve a navíc s minimální zátěží pro jeho organismus.

O kombinované hexavakcíně

Infanrix hexa je očkovací látka s ověřeným bezpečnostním profilem. Jako u všech vakcín je její bezpečnostní profil dále průběžně pečlivě sledován. I proto je možné ji kombinovat s většinou jiných dětských očkování (například s očkováním proti rotavirům a pneumokokům).

Zavedení očkování hexavakcínou představuje významný milník v očkování dětí v České republice. Hexavakcína pomáhá také chránit proti žloutence typu B a tak nahradila plošné očkování kojenců proti této nemoci samostatnou vakcínou. Tím se celkově pro děti snížil počet nutných aplikací očkovacích látek.

Proti žloutence B doporučuje novorozence očkovat Světová zdravotnická organizace (WHO). U malých dětí totiž bývají následky této nemoci nejzávažnější. Děti nakažené žloutenkou B v raném věku se až v 90 % případů stanou chronickými nosiči této nemoci a v pozdějším věku se u nich výrazně zvyšuje riziko rozvoje rakoviny jater.

Hexavakcína pomáhá chránit  proti šesti nemocem

Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která pomáhá děti chránit proti 6 onemocněním najednou. Díky tomu se skládá povinný očkovací kalendář pro děti od dvou let pouze ze dvou očkovacích látek – hexavakcíny a kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (Priorix). Rodiče také mohou zvolit Priorix Tetra, která pomáhá chránit miminko i proti planým neštovicím.

Hexavakcína pomáhá v těle navodit ochranu proti následujícím nemocem

Dětská obrna

Proti dětské obrně se u nás začalo plošně očkovat v roce 1960. Již rok na to, tedy od roku 1961, nebyl u nás zaznamenán ani jeden případ tohoto onemocnění. Přitom před zahájením očkování u nás onemocněly stovky dětí ročně a desítky na něj dokonce zemřely. Československo se v roce 1961 stalo 1. zemí na světě, kde byla dětská obrna zcela vymýcena. Infekce se v mírném stadiu projevuje teplotou, nevolností, bolestmi břicha a ztuhlostí zad i končetin.  Nejzávažnější formy postihují míchu a mozek, vedou pak k trvalým obrnám, nejčastěji končetin. Pokud obrna postihne dýchací a polykací svaly, může skončit smrtí.


Tetanus

Povinné očkování proti tetanu se v České republice zavedlo v roce 1952. Ještě rok před tím na něj zemřelo přes 140 osob, především dětí do jednoho roku věku. Díky očkování se však u nás již prakticky nevyskytuje. Nemoc se projevuje bolestivými svalovými křečemi, zvláště žvýkacích svalů.

Pacient může být i přes intenzivní léčbu ohrožen selháním srdce a zadušením.


Záškrt

Záškrtem v minulosti každoročně onemocněly tisíce pacientů a stovky mu podlehly. Po zavedení povinného očkování v roce 1946 však jeho výskyt rychle klesal a za posledních deset let nebyl v ČR zaznamenán ani jeden případ. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s pablánami neboli bělavým až žlutošedým povlakem vznikajícím na sliznicích, která vede ke zúžení hrtanu i hltanu a může vést k následnému udušení.


Černý kašel

Významný pokles onemocnění i úmrtí dětí přineslo očkování proti černému kašli. Do roku 1958 se ročně nakazilo v průměru několik desítek tisíc pacientů, desítky především nejmenších dětí mu pak podlehly. Po zavedení očkování došlo k výraznému poklesu počtu nemocných. Od roku 1990 u nás ale výskyt černého kašle opět narůstá. V současnosti se s ním léčí stovky pacientů ročně. V posledních letech došlo i k pěti úmrtím u vlastním očkováním dosud nechráněných kojenců.

Z důvodu zvýšení ochrany populace před černým kašlem bylo v roce 2009 zavedeno povinné přeočkování dětí mezi 10. – 11. rokem věku.

 

Haemophillus influenzae b

Haemophillus influenzae b je bakterie, která způsobuje záněty mozkových blan, sepse a nebezpečné záněty sliznice hrtanové příklopky. Ty mohou u malých dětí způsobit i udušení.

Povinné očkování proti této bakterii bylo v České republice zavedeno v polovině roku 2001.


Žloutenka B

Ještě počátkem 90. let onemocnělo žloutenkou B v České republice několik tisíc lidí ročně. V posledních letech počet nemocných klesl na několik desítek lidí ročně. Žloutenka (zánět jater) je nebezpečná především možným přechodem do chronického stádia, které může způsobit cirhózu nebo dokonce rakovinu jater. Nejrizikovější skupinu pro přechod nemoci do chronicity představují právě děti.

 

Podívejte se také na:

Očkovací kalendář

Povinný očkovací kalendář pro děti do dvou let věku obsahuje dvě očkovací látky. Hexavakcína, která pomáhá chránit proti 6 nemocem, se aplikuje ve 4 dávkách. Pro řádně dokončené očkování je třeba dle české legislativy aplikovat všechny uvedené dávky podle očkovacího kalendáře. Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek, nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu.